Поради вступнику: день відкритих дверей

Хто рано встає …
День відкритих дверей — захід досить тривалий: починається він, як правило, о 12 годині і триває дві-три годин. Тому може виникнути спокуса прийти пізніше — мовляв, часу багато, все встигну. Насправді на дні відкритих дверей варто з'явитися за півгодини до початку офіційної частини, щоб оглянути, ознайомитися з порядком денним, вивчити рекламні буклети і методичні брошури (найчастіше їх роздають у фойє).

Регламент
Дні відкритих дверей у всіх ВНЗ будуються за однією схемою: загальний збір — вступна частина (наприклад спочатку можуть продемонструвати невеликий відеоролик про ВНЗ) — слово ректора (проректора) — виступ ще двох-трьох осіб з адміністрації — консультації в аудиторіях на факультетах. Після офіційної частини абітурієнти та їх батьки отримують можливість задати всі запитання. Як свідчить практика, гості вважають за краще надсилати до президії записки із залу: багато хто соромиться звертатися особисто. Найпопулярніші запитання можна умовно розділити на дві групи: загального характеру (можливі форми навчання, військова кафедра, порядок проведення вступних іспитів і т. п.) та конкретні, тобто стосуються певної спеціальності, спеціалізації і т. п. Останні краще ставити не на загальних зборах, а безпосередньо на факультеті у цьому випадку ви отримаєте більш вичерпну відповідь.

Промова ректора (проректора)
Звернення ректора до абітурієнтів — ключовий момент дня відкритих дверей. По тому, яким чином побудована промова, можна багато що сказати про навчальний заклад. Мета звернення ректора — пояснити абітурієнтам, чим цей заклад відрізняється від йому подібних, чим особливо цінна освіта, здобута тут, які перспективи чекають на випускників. Якщо промова складається з нескінченних дифірамбів на адресу alma mater і — гірше того — негативних висловлювань про колег з «конкуруючих організацій», час замислитися, чи так вже все добре в «датському королівстві».

Важливі запитання
Після промови ректора настав час ставити запитання. Доцільно перелік цікавих для вас моментів скласти ще дома, інакше багато чого можна забути або втратити. Головне, про що слід уточнити:

1. Статус ВНЗ: зазвичай абітурієнти обізнані наперед, у який ВНЗ вони збираються поступати — державний чи недержавний. Тим не менш, якщо навчальний заклад не входить до «першої десятки» і якщо інформації про нього не дуже багато, краще цей пункт зайвий раз уточнити.

Якщо ВНЗ недержавний обов'язково довідайтеся, чи є у нього ліцензія та свідоцтво про державну акредитацію. Ці документи — основоположні: перший гарантує право на організацію навчання як такого, другий — право видавати дипломи державного зразку. І ліцензія, і акредитація «оновлюються» кожні п'ять років. До речі, наявність свідоцтва про акредитацію потрібно уточнити і в державному ВНЗ — особливо це стосується нових, недавно відкритих спеціальностей (щоб бути акредитованою, спеціальність повинна існувати у ВНЗ як мінімум п'ять років).

Дуже важливо, чи є у недержавного ВНЗ власна будівля. Якщо її немає, потрібно з'ясувати, на який термін укладено договори оренди. Відсутність власного приміщення у ВНЗ визначити нескладно: зазвичай такі навчальні заклади знімають кілька невеликих площ (часто в різних кінцях міста), а для проведення дня відкритих дверей орендують будинок концертного залу або кінотеатру. Якщо ви опинилися саме в такій обстановці, обов'язково уточніть, де конкретно будуть проходити заняття. Не виключено, що «просторі світлі класи» опиняться десь у віддаленому районі.

2. Вступні випробування: їх терміни, особливості.

3. Конкурс і прохідний бал: як правило, в якості орієнтиру наводяться дані минулого року, але не варто забувати, що конкурс є досить неточним «вимірювальним приладом»: багато абітурієнтів подають документи одразу до кількох ВНЗ, в цьому випадку число «міфічних» претендентів на одне місце може значно перевищувати реальні цифри.

4. Пільги: якщо ви відноситеся до тієї чи іншої групи пільговиків, має сенс уточнити, яким чином ваше право може реалізуватися у конкретному ВНЗ: які документи і довідки необхідно зібрати. На комерційні ВНЗ положення про надання пільг не поширюється — це питання вирішується на розсуд місцевої адміністрації.

5. Підготовчі курси: режим їх роботи, можливі форми підготовки (очна, заочна, дистанційна та ін.).

6. Військова кафедра: варто відзначити, що питання про можливість отримати відстрочку від армії зазвичай ставити не забувають, а часом воно лунає на дні відкритих дверей кілька разів.

7. Гуртожиток: вільні місця, умови заселення (платно / безкоштовно, одразу або через якийсь час з моменту зарахування до ВНЗ).

8. Система освіти: після бакалаврату можливість продовження навчання за магістерською програмою чи програмою «спеціаліста».

9. Викладацький склад: співвідношення кількості власних і позаштатних педагогів, число викладачів з вченими ступенями. У ВНЗ може бути біля 30-40% позаштатних викладачів — це, як правило, практики, що поєднують основну роботу з викладанням. Таке співвідношення вважається найбільш оптимальним для прогресивного навчального закладу.

10. Матеріально-технічна база: оснащення ВНЗ комп'ютерами, наявність бібліотек (у тому числі й електронних), спортивних майданчиків, баз відпочинку і т. п.

11. Особливості платного навчання: це питання актуальне і для комерційних, і для державних ВНЗ, в яких є платні відділення. Потрібно з'ясувати ряд деталей: скільки доведеться платити на рік, чи є можливість отримати кредит на освіту, чи планується збільшення вартості навчання протягом наступних п'яти років. Якщо ви збираєтеся вчитися за гроші, можна попросити для ознайомлення зразок договору, який укладається між студентом і ВНЗ.

12. Практика: можливість стажування за кордоном, контакти ВНЗ з потенційними роботодавцями, перспективи подальшого працевлаштування.

НА БАГАТО З ЦИХ ПИТАНЬ ВИ ЗМОЖЕТЕ НАЙТИ ВІДПОВІДЬ НА САЙТІ  lntu.edu.ua

Публікації

Поради вступнику: день відк...

Хто рано встає …
День відкритих дверей — захід досить три...

Оголошення

Gerb FKNIT site Зустріч декана факультету КНІТ з абітурієнтами з питань з...

Вітаємо зі світлим Христови...

xv 2013 Кафедра автоматизованого управління виробничими процесами...

Як не загубитися у рейтинго...

vs2013 1 серпня до 12:00 приймальні комісії усіх вищих навчальни...

Визначено перелік предметів...

zno 2013 У Міністерстві юстиції України зареєстровано наказ Мініст...